
Bezinwazyjne i bezbolesne badanie, jakim jest rezonans magnetyczny (MR, MRI), pozwala na niezwykle dokładne obrazowanie wnętrza ciała bez konieczności naruszania jego powłok. Uznawane za jedno z najbardziej precyzyjnych badań, na co dzień jest chętnie wykorzystywane w diagnostyce wielu różnych chorób, bardziej i mniej zagrażających życiu pacjenta.
Na czym polega badanie rezonansem?
Rezonans wykorzystuje w swoim działaniu fale radiowe oraz pole magnetyczne, które pozwalają na bardzo dokładne zobrazowanie ciała. Badaniu można poddać zarówno cały organizm, jak i poszczególne jego części.
W trakcie badania rezonansem pacjent powinien nieruchomo leżeć na specjalnym stole, który wprowadza się do tunelu urządzenia. Organizm umieszczony w silnym polu magnetycznym, generowanym przez urządzenie, wystawiony jest na działanie fal radiowych o różnej częstotliwości. W tej sytuacji jego tkanki zaczynają wytwarzać sygnał, który zbierają detektory urządzenia. W wyniku tego możliwe jest odwzorowanie wewnętrznych struktur organizmu w różnych przekrojach i płaszczyznach oraz uzyskanie ich obrazu na komputerze.
W zależności od potrzeb, badanie może być wykonywane z podaniem kontrastu lub bez niego. Ze względu na to, że podczas pracy urządzenia słyszalne są różne głośne i mogące wzbudzać niepokój dźwięki, MRI może wzbudzać lęk u niektórych pacjentów np. dzieci, osób z chorobą otępienną. W takich przypadkach stosuje się leki uspokajające lub narkozę.
Szybka diagnostyka wielu chorób

Dlaczego rezonans magnetyczny jest tak chętnie wykorzystywanym badaniem diagnostycznym? Na taki stan rzeczy ma wpływ kilka czynników:
- dokładność badania,
- jego bezpieczeństwo,
- szybkość badania,
- możliwość wykrycia nawet najdrobniejszych zmian w najmniejszych strukturach organizmu.
MRI pozwala na diagnozowanie poważnych chorób, takich jak nowotwory, ale także drobnych schorzeń poszczególnych organów oraz układów ludzkiego ciała. Z jego pomocą lekarze mogą bezinwazyjnie obserwować wiele zmian zachodzących w organizmie.
Wykonanie tego badania jest zalecane w szczególności w przypadku:
- chorób ośrodkowego układu nerwowego,
- chorób tkanek miękkich,
- schorzeń narządów klatki piersiowej, śródpiersia oraz miednicy.
Rezonans magnetyczny - rodzaje badań
Jak już wspomniano we wcześniejszej części tekstu, możliwe jest wykonanie MRI całego ciała lub poszczególnych jego części i narządów, takich jak kończyny, jama brzuszna, klatka piersiowa, serce, wątroba, nerki itd. Do najczęściej wykonywanych badań zalicza się rezonans głowy. Poniżej prezentujemy przykładowe rodzaje MRI.

Rezonans magnetyczny głowy
Wykonywany przy dolegliwościach bólowych i częstych zawrotach głowy, a także w problemach z widzeniem. W jego ramach można wykonać między innymi rezonans:
- tętnic głowy (angio MR),
- oczodołów,
- przysadki mózgowej,
- twarzoczaszki,
- zatok.
Rezonans magnetyczny kręgosłupa
Badanie to można wykonać na dowolnym z jego pięciu odcinków, choć najczęściej dotyczy ono jednego z pierwszych trzech odcinków kręgosłupa. Zalecane jest szczególnie w razie dolegliwości bólowych i zmian zwyrodnieniowych. Pozwala na ocenę kanału i rdzenia kręgowego, a także powiązanych z kręgosłupem mięśni i więzadeł.
Rezonans jamy brzusznej
MRI jamy brzusznej wykonuje się dla oceny narządów miąższowych znajdujących się w jej wnętrzu (wątroba, nerki, śledziona). Pozwala także na diagnostykę naczyń krwionośnych oraz dróg żółciowych (cholangio MR) w ciele pacjenta.
Rezonans kończyn
Możliwe jest wykonanie rezonansu kończyn górnych i dolnych. Najczęściej badanie to służy ocenie powierzchni stawowych, więzadeł oraz ewentualnych zmian w obrębie struktur kostnych. Przykłady:
- rezonans stawu łokciowego,
- rezonans dłoni i nadgarstka,
- rezonans stawu kolanowego,
- rezonans stopy.