Fizjoterapeuci zdrowia miednicy – uroginekologiczni są specjalnie przeszkoleni do oceny i leczenia szerokiego zakresu problemów dna miednicy u kobiet, mężczyzn i dzieci, takich jak nietrzymanie moczu, wypadanie narządów, bolesne stosunki seksualne, moczenie nocne i ból miednicy. W naszym centrum fizjoterapii, taką specjalistką jest Izabela Hejna.
Izabela Hejna to doświadczona fizjoterapeutka specjalizująca się w obszarze ortopedii i uroginekologii. Posiada bogate doświadczenie zdobyte zarówno w Polsce, jak i za granicą, w tym w Stanach Zjednoczonych, Australii i Chinach, gdzie pracowała nad poprawą kondycji pacjentów z różnorodnymi schorzeniami. Jej ekspertyza obejmuje terapię osób borykających się z bólami kręgosłupa, zarówno przed, jak i po operacjach, a także związane z aktywnością sportową. Specjalizuje się również w pracy z kobietami w ciąży oraz po porodzie, wspierając proces rekonwalescencji i przywracając aktywność. Izabela Hejna wykorzystuje różnorodne techniki rehabilitacyjne, mając na celu skuteczną poprawę codziennego funkcjonowania pacjenta, redukcję bólu oraz poprawę jakości życia.
Rehabilitacja dna miednicy czy reedukacja to nie tylko ćwiczenia dna miednicy. Po dokładnej ocenie plan terapii będzie ukierunkowany na bieżący problem i jego przyczyny. Metody leczenia różnią się w zależności od potrzeb i mogą obejmować relaksację i wzmocnienie ćwiczeń dna miednicy, terapię manualną, biofeedback, elektroterapię, edukację i porady.
Kiedy terapia dna miednicy może Ci pomóc?
Mięśnie dna miednicy stają się słabe lub bolesne z wielu powodów. To nie wszystko spowodowane jest starzeniem się. Problemy z dnem miednicy często zaczynają się od ciąży i porodu, a także występują u młodych sportowców. Mężczyźni, kobiety i dzieci w każdym wieku potrzebują zdrowego dna miednicy. Zdrowie miednicy lub fizjoterapia zdrowia kobiet okazała się skuteczna w leczeniu i zapobieganiu wielu stanom:
- Nietrzymania moczu i stolca,
- Bolesne miesiączki,
- Obniżenie narządów rodnych,
- Bolesne współżycie,
- Przygotowanie do porodu i regeneracja po porodzie,
- Rehabilitacja przed i po operacjach chirurgicaznych,
- Nawracające infekcje intymne,
- Zaparcia i wzdęcia,
- Ból kręgosłupa
Polecamy wszystkim kobietom, aby ocenić dno miednicy: nie tylko po 6 tygodniach kontroli po porodzie, ale w dowolnym momencie życia kobiety.
Typowe problemy z mięśniami dna miednicy
Podobnie jak inne mięśnie w naszym ciele, mięśnie dna miednicy mogą stać się zbyt słabe lub zbyt napięte. Mogą być również nadmiernie rozciągnięte lub uszkodzone w wyniku urazu ub traumy.
- Słabe mięśnie dna miednicy – Niski ton mięśniowy dna miednicy może prowadzić do wysiłkowego nietrzymania moczu i wypadania narządów miednicy. USI lub wysiłkowe nietrzymanie moczu występuje wtedy, gdy popuszczasz, podczas kichania, biegania lub śmiechu. Wypadanie narządów ma miejsce, gdy zbyt luźne mięśnie dna miednicy i otaczająca je powięź nie utrzymują wystarczająco narządów miednicy, co prowadzi do zejścia pęcherza moczowego, macicy lub odbytnicy. Dobrą wiadomością jest to, że trening i wzmocnienie mięśni dna miednicy okazały się skuteczne w wielu Twój fizjoterapeuta przygotuje specjalny program ćwiczeń, aby trenować i wzmacniać mięśnie dna miednicy. Można zastosować badanie per vaginum lub per rectum, terapię manualna, elektrostymulację z biofeedback.
- Napięte lub nadaktywne mięśnie dna miednicy – W prawidlowej pracy mięśni chodzi nie tylko o siłę. Ich zdolność do relaksu i wydłużenia tej fazy jest równie ważna. Sztywny kark może powodować ból szyi lub bóle głowy. Krótkie, napięte lub hipertoniczne mięśnie dna miednicy mogą powodować wiele problemów, które często są błędnie diagnozowane, takie jak:
- Częstotliwość oddawania moczu i parcie lub niemożność całkowitego opróżnienia pęcherza lub jelit.
- Ból seksualny podczas lub po stosunku. Gdy mięśnie są zbyt napięte, stosunek może być bardzo trudny.
- Ból miednicy, taki jak ból w okolicy narządów płciowych (srom, przedsionek) lub wokół odbytnicy i kości ogonowej. Napięte mięśnie dna miednicy mogą prowadzić do niewyjaśnionego przewlekłego bólu pleców lub bioder.
- Zaparcia i ból z wysiłkiem podczas opróżniania jelit.
Napięcie nie oznacza silnych mięśni!
Kiedy mięśnie dna miednicy są w skurczu lub nie są w stanie się zrelaksować, ćwiczenia wzmacniające mogą tylko zaostrzyć objawy. Ćwiczenia typu Pilates core, które koncentrują się na napinaniu mięśni dna miednicy, nie byłyby odpowiednie. Musimy najpierw leczyć napięcie, a potem tylko słabość. Trudno jest zainicjować lub aktywować hipertoniczne mięśnie dna miednicy, jeśli nie są one w stanie rozluźnić się w kierunku podstawowego tonu spoczynkowego.
Leczenie fizjoterapeutyczne hipertonicznych mięśni dna miednicy zwykle obejmuje terapię manualna, , oddychanie przeponą, ćwiczenia ergonomii, biofeedback i trening funkcjonalny w celu rozluźnienia i wydłużenia dna miednicy.
- Brak świadomości, koordynacji i kontroli – Mięśnie dna miednicy nie są łatwe do treningu po prostu dlatego, że kobiety i mężczyźni często nie są świadomi obszaru miednicy i z powodu trudności z dotarciem do odpowiedniej warstwy mięśniowej.
- Tkanki bliznowate i uszkodzenia nerwów mogą powodować napięcie dna miednicy i ból. Poród, nacięcie krocza, operacja, endometrioza lub radioterapia mogą wpływać na czynność brzucha i miednicy.
- Brak lub nadmierna wrażliwość miejscowa – Problemy z wrażliwością mogą prowadzić do trudności w odczuwaniu i kontrolowaniu mięśni, braku doznań seksualnych lub bólu miednicy.
Rehabilitacja dna miednicy
Celem reedukacji dna miednicy jest pomoc w odzyskaniu funkcjonalnego dna miednicy. Po pełnej, szczegółowej ocenie, wywiadzie i badaniu które może obejmować manualne badanie pochwy lub odbytnicy, fizjoterapeuta proponuje plan terapii, oparty na ustaleniach, indywidualnych potrzebach, celach i pożądanych postępach.
- Reedukacja mięśni dna miednicy – Najważniejsza część reedukacji dna miednicy. Najpierw przedstawimy Ci techniki uświadamiania, aby upewnić się, że wykonujesz właściwe ćwiczenie dna miednicy. Następnie dostosujemy spersonalizowany program ćwiczeń do zdrowego dna miednicy. Nauczymy:
- Jak rozpoznać i aktywować właściwe mięśnie,
- Jak rozluźnić napięte i nadaktywne mięśnie,
- Jak kontrolować i wykonywać właściwe ćwiczenia we właściwym czasie,
- Jak koordynować mięśnie dna miednicy z przeponą, głębokimi mięśniami brzucha i innymi mięśniami rdzenia,
- Jak dostosować ćwiczenia Pilates do swojego problemu,
- Jak kontrolować ciśnienie w jamie brzusznej i unikać uszkodzenia obszaru miednicy za pomocą niewłaściwych ćwiczeń brzucha lub kaszlu,
- Jak zintegrować ćwiczenia funkcjonalne zgodnie z codziennymi czynnościami i sportem
Mięśnie dna miednicy są mięśniami szkieletowymi, co oznacza, że możesz je dobrowolnie kontrolować i że można je trenować, wzmacniać, tak jak możesz to zrobić w przypadku mięśnia czworogłowego, powtarzając to samo ćwiczenie w seriach.
- Terapie manualne „hands-on”– Terapia manualna w problemach dna miednicy ma na celu rozluźnienie, wydłużenie, mobilizację i złagodzenie bólu. Może to obejmować wewnętrzne techniki pochwy lub odbytnicy i / lub zewnętrzne techniki terapii mięśni, więzadeł, powięzi, ścięgien, nerwów i stawów. Stosujemy wiele technik manualnych w zależności od potrzeb, takich jak mobilizacja tkanek miękkich, uwalnianie mięśniowo-powięziowe, masaż tkanek głębokich, mobilizacja układu moczowo-płciowego, mobilizacja stawów, techniki energetyczne mięśni, mobilizacja nerwów, terapia punktow spustowych, manipulacja tkanką łączną i mobilizacja trzewna.
- Reedukacja pęcherza moczowego i jelit:
- Jak działa pęcherz i jelita,
- Techniki kontrolowania pęcherza lub jelit,
- Porady dotyczące diety i przyjmowania płynów, a także porady ogólne,
- Jak korzystać z dzienniczka mikcji i defekacji lub dostępnych aplikacji.
- Biofeedback – Biofeedback jest bardzo przydatnym narzędziem, które pomoże Ci kontrolowac mięśnie dna miednicy i przekwalifikować słabe lub nadmiernie aktywne mięśnie. Ułatwia kontrolowanie aktywacji mięśni podczas aktywności funkcjonalnej i sportowej. Pomaga również w zmniejszenia bólu. Biofeedback dostarcza informacji na ekranie o tym, kiedy i jak mocno napinasz lub rozluźniasz grupę mięśni. Zewnętrzne elektrody lub sonda dopochwowa lub doodbytnicza podłączona do maszyny biofeedback mierzą siłę mięśni i ton spoczynkowy. Odczyty są przydatne do pomiaru wyników i pokazania postępów.
- Elektroterapia – Elektrostymulacja mięśni może być stosowana w celu zwiększenia świadomości i przypomnienia bardzo słabym mięśniom dna miednicy, jak pracować i pomóc we wzmocnieniu mięśni. Inne metody elektroterapii są stosowane w pęcherzu nadreaktywnym i łagodzeniu bólu, takie jak TNS (przezskórna stymulacja elektryczna).
- Program ćwiczeń w domu – Zostaniesz nauczony progresywnego programu ćwiczeń, technik samoobsługi i porad. Aby uzyskać najlepsze wyniki i osiągnąć swoje cele, zachęcamy do odgrywania aktywnej roli w rehabilitacji i stosowania w praktyce porad, których udzielamy.
Jaka jest rola mięśni dna miednicy?
Dno miednicy składa się z grubych warstw mięśni, więzadeł i powięzi podtrzymujących narządy miednicy (pęcherz moczowy, odbytnica, jelito cienkie, macica i pochwa). Są rozciągnięte jak hamak między kością łonową z przodu, kością ogonową z tyłu, siedzącymi kośćmi i głębokimi mięśniami bioder.
- Mięśnie dna miednicy oraz otaczające więzadła i powięź wspierają narządy miednicy i zapobiegają ich wypadaniu.
- Kontrolują przepływ moczu i kału przez cewkę moczową i odbyt. Zwieracze są owinięte wokół cewki moczowej i odbytu. Kiedy mięsień dna miednicy kurczy się, zwieracze zaciskają się w otworach, zapobiegając wyciekowi moczu, kału i gazom. Kiedy mięśnie miednicy rozluźniają się, zwieracze otwierają się, umożliwiając ewakuację moczu i kału.
- Są częścią głębokich mięśni brzucha. Wraz z głębokimi mięśniami brzucha (Transvers abdominus) i pleców stabilizują kręgosłup i miednicę.
- Mięśnie dna miednicy są ważne zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, aby zwiększyć podniecenie seksualne i satysfakcję.
Czy prawidłowo wykonujesz ćwiczenia mięśni dna miednicy?
Jedną z trudności ćwiczenia dna miednicy jest to, czy robisz to dobrze, ponieważ nie widzisz, czy działa. Jedno z badań wykazało, że po nauczeniu 31% pacjentek nie mogło prawidłowo skurczyć mięśni dna miednicy (Bo i in. 1988). Inne badanie (Bump i in. 1991) wykazało, że po instruktażu 25% kobiet „pchało” zamiast kurczyć dno miednicy.
Nasza specjalistka, fizjoterapeutka uroginekologiczna kobiet, Izabela Hejna, pomoże Ci wykonywać właściwe i skuteczne ćwiczenia!