Rezonans magnetyczny

Na czym polega badanie rezonansem magentycznym?

Rezonans magnetyczny (MR) polega na umieszczeniu pacjenta w aparacie wytwarzającym wysokoenergetyczne pole elektromagnetyczne o różnym natężeniu  i kierunku działania. Jest to badanie nieinwazyjne i nieszkodliwe.

Badanie rezonansem jest wskazane w chorobach neurologicznych – stwardnienie rozsiane, patologiach mózgu i rdzenia kręgowego, chorobie Alzheimera, a także w chorobach innych narządów, o charakterze guzów i nowotworów. Rezonans magnetyczny wykonuje się również w przypadku urazów.

W przypadku niektórych badań, zaleca się użycie kontrastu – o jego zastosowaniu decyduje wyłącznie lekarz radiolog prowadzący badanie.

Oferujemy m.in. rezonans głowy, kręgosłupa, stawów, w tym kolana – ceny, a także pełna lista badań znajdują się w cenniku.

Przeciwwskazania

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonywania badania rezonansu magnetycznego są wszczepione u pacjenta urządzenia elektroniczne i elektryczne, a w szczególności:

  • rozrusznik serca,
  • wszczepiony aparat słuchowy,
  • klipsy metalowe wewnątrzczaszkowe,
  • pompa insulinowa,
  • neurostymulatory,
  • metaliczne ciało w oku.

Przeciwwskazania względne:

  • pierwszy trymestr ciąży jest względnym przeciwwskazaniem do wykonania badania,
  • ciała obce,
  • metalowe endoprotezy,
  • szwy w innej lokalizacji są również względnym przeciwwskazaniem do badania MR.

O wykonaniu badania decyduje lekarz radiolog. W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny: 61 627 07 07 lub 500 383 032.

Cennik rezonans magnetyczny Poznań box

Rezonans Siemens Magnetom Avanto

W naszej pracowni wykorzystujemy rezonans marki Siemens Magnetom Avanto 1.5T, który dzięki wysoce zaawansowanym technologicznie rozwiązaniom pozwala na uzyskiwanie doskonałej jakości obrazu w krótkim czasie.

To pierwszy system oparty na technologii TIM (Total Imaging Matrix), która stała się na całym świecie nowym standardem diagnostyki MRI. Jest to zaawansowane rozwiązanie, posiadające znacznie różniący się od poprzednich wzór cewki matrycowej – co jest prawdziwym przełomem w dziedzinie obrazowania rezonansem. Jest ona unikatowym połączeniem cech i funkcji. Wykorzystuje 76 cewek matrycowych i 32 kanały RF, co zapewnia rewelacyjną jakość obrazu.

Cewki matrycowe pozwalają na uzyskanie bardzo wysokiego stosunku sygnału do szumu (wskaźnika SNR). W rezultacie uzyskuje się wyjątkową dokładność badania zarówno pojedynczego organu, jaki całego ciała.

Rezonans magnetyczny cennik

Ceny oraz zakres badań rezonansem znajdują się pod adresem rezonans magnetyczny cennik.

Rezonans magnetyczny badanie

Jak umówić się na badanie?

Jak ustalić termin badania?

Aby umówić się na badanie należy zadzwonić pod numer  61 627 07 07 lub 500 383 032, bądź zgłosić się osobiście w naszej placówce w Poznaniu przy ul. Dąbrowskiego 77A (2 piętro). Do rejestracji niezbędny jest dokument tożsamości. Istnieje możliwość rejestracji poprzez e-mail.

Czy jest niezbędne skierowanie na badanie?

Badanie rezonansem magnetycznym nie wymaga skierowania.

Jaką dokumentację medyczną zabrać?

Na badanie należy zgłosić się z wcześniejszą dokumentacją medyczną badanej okolicy. Prosimy zabrać ze sobą wyniki badań badanej okolicy np. USG, MR, TK itd. Prosimy również o zabranie ze sobą wszystkich wypisów szpitalnych..

Jak odebrać wynik badania?

Wyniki badania należy odebrać osobiście, lub za pośrednictwem osoby trzeciej posiadającej upoważnienie pozostawione przez pacjenta w placówce Diagnostyki Obrazowej.

Upoważnienie do odbioru wyników badania USG dla osoby trzeciej

Aby umożliwić odebranie wyników badań osobie trzeciej, należy pobrać i wypełnić poniższe oświadczenie.

Badanie rezonansem

Ankieta przed badaniem rezonansem magnetycznym.

Wyniki badania rezonansem magnetycznym

Jak przygotować się do badania rezonansem?

Na badanie MR z kontrastem

Należy przyjść na czczo lub co najmniej 4-5 godzin po ostatnim posiłku. Należy zabrać ze sobą aktualny wynik kreatyniny (wynik badania ważny jest 31 dni).

Leki zażywane codziennie należy przyjąć zgodnie z zaleceniami lekarza popijając wodą niegazowaną. Po zakończeniu badania w celu łatwiejszego wydalenia środka kontrastowego z organizmu zalecane jest spożywanie dużej ilości płynów – około 1 litra wody lub napojów niegazowanych ciągu następnych 24 godzin.

Prosimy o zgłoszenie się na badanie 30 minut wcześniej w celu wypełniania ankiety.

Rezonans magnetyczny bez kontrastu

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Prosimy o zgłoszenie się na wizytę 30 minut wcześniej w celu wypełnienia ankiety.

Uwagi ogólne

Przeciwwskazaniami do rezonansu magnetycznego są wszczepione urządzenia elektryczne, takie jak defibrylator lub rozrusznik serca, implant ślimakowy, neurostymulator, metalowe ciała obce w tkankach miękkich (np. płytki ortopedyczne, klipsy naczyniowe lub odłamki w sąsiedztwie narządów miąższowych, naczyń, gałek ocznych itp.). Nie zaleca się wykonywania badania MR u kobiet w I trymestrze ciąży.

Dla zachowania pełnych zasad bezpieczeństwa konieczne jest zgłoszenie osobie przeprowadzającej badanie ewentualnej obecności wszczepionych urządzeń medycznych, endoprotez lub innych metalicznych ciał obcych- w tym celu przed badaniem pacjent wypełnia szczegółową ankietę.

Przedmioty, które pacjenci i inne osoby muszą usunąć przed wejściem do pracowni rezonansu magnetycznego: portfel, pieniądze, karty kredytowe, karty z paskami magnetycznymi, urządzenia elektroniczne, takie jak telefony komórkowe, aparaty słuchowe, metalową biżuterię, zegarki, klucze, monety, spinki do włosów oraz jakiekolwiek części ubioru, które zawierają metalowe części.

Przedmioty, które mogą pogarszać jakość obrazu, jeżeli znajdą się w pobliżu badanej okolicy, obejmują: endoprotezy lub protezy, niektóre tatuaże, permanentny makijaż (zmienia obrazy rezonansu magnetycznego, jak i również stwarzają ryzyko podrażnienia lub obrzęku skóry). Wypełnienia uzębienia, aparaty ortodontyczne i protezy zębowe mogą powodować rozmycie obrazu w obszarze twarzy lub mózgu.

Najczęstsze pytania pacjentów

Czy przed badaniem można przyjmować leki?

Na ogół można normalnie przyjmować leki, chyba że lekarz kierujący na badanie zdecyduje inaczej.

Jak do badania powinna przygotować się osoba chora na cukrzycę?

Pacjenci chorujący na cukrzycę powinni przy rejestracji poinformować o swojej chorobie i lekach jakie zażywają. Podczas stosowania niektórych leków przeciwcukrzycowych nie powinno się podawać środka kontrastowego. Możliwość odstawienia leków na 2 dni przed badaniem powinno zostać skonsultowane z lekarzem diabetologiem.

Czy stały aparat ortodontyczny wyklucza badanie?

Nie, chyba że wykonywane jest badanie okolic jamy ustnej np. rezonans magnetyczny głowy, kręgosłupa szyjnego. Ostateczną decyzję podejmuje radiolog lub elektroradiolog przeprowadzający badanie.

Czy osoba podczas badania może być obecna osoba towarzysząca ?

Możliwa jest obecność osoby towarzyszącej, która pomoże przygotować się do badania, jednak podczas wykonywania badania w pomieszczeniu rezonansu może przebywać tylko pacjent.

Co to jest kontrast ?

Środek kontrastujący to substancja, której niewielka ilość jest podawana pacjentowi dożylnie w celu lepszego uwidocznienia niektórych struktur i narządów oraz odróżnienia patologii od stanu prawidłowego.

Zaufali nam