Uprzejmie informujemy, że badania tomografii komputerowej wykonywane są na ul. Towarowej 39/208 w Poznaniu.
W celu rejestracji na badanie TK prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 616270707.
Uprzejmie informujemy, że badania tomografii komputerowej wykonywane są na ul. Towarowej 39/208 w Poznaniu.
W celu rejestracji na badanie TK prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 616270707.
Badanie tomografii komputerowej (znane także pod nazwami TK, KT) jest badaniem wykorzystującym promienie rentgenowskie. Za pośrednictwem tomografu komputerowego, we wnętrzu którego znajduje się lampa emitująca promienie jonizujące, można badać warstwa po warstwie wnętrze ciała.
Najczęściej wykonywanym badaniem jest tomografia głowy (wnętrze czaszki), za pomocą tomografu bada się również klatkę piersiową i płuca, kręgosłup, a także jamę brzuszną i jej narządy. TK stosuje się także w diagnostyce poważnych urazów, gdzie niezbędna jest szybka i trafna diagnoza, a także w onkologii i chirurgii.
Przeciwwskazaniem do badania ze względu na promienie jest ciąża – u kobiet ciężarnych wykonuje się ją tylko w sytuacji zagrożenia życia. Ważnym przeciwwskazaniem i informacją dla radiologa jest również uczulenie na jod, z którego cząsteczek składa się kontrast.
Poniżej znajdą Państwo informacje o tym, jak przygotować się do badania oraz najczęstsze pytania pacjentów dotyczące badania.
Ceny oraz zakres badań w pracowni tomografii znajdą Państwo w cenniku tomografii komputerowej.
Oferujemy Państwu kompleksową diagnostykę oraz szeroki zakres badań tomograficznych wykonywanych za pomocą tomografu renomowanej marki SIEMENS SOMATOM go.UP — wysoce elastycznemu, intuicyjnemu symulatorowi CT, który został zaprojektowany we współpracy z ponad 300 specjalistami radiologicznymi — onkologami zajmującymi się radioterapią, fizykami medycznymi, dozymetrystami, RTT i decydentami finansowymi — aby dać wgląd w świat pacjenta. Rezultatem jest przełomowe podejście do symulacji CT.
Korzyści z korzystania z tomografu SOMATOM go.Up:
60% błędów w radioterapii jest spowodowanych ręczną obsługą i wymianą danych. Udana symulacja CT wymaga wydajnego i bezpiecznego przepływu pracy. Różne osoby przetwarzają dane na różnych stacjach roboczych na każdym etapie procesu. Odtwarzalne pozycjonowanie pacjenta w konfiguracji leczenia wymaga dokładnego oznaczenia pacjenta. Przejście od stacji do stacji przerywa przebieg symulacji, a przebieg symulacji CT jest uciążliwy i podatny na błędy.
SOMATOM go.Up zapewnia intuicyjną i sterowaną symulację TK dzięki technologiom GO, bezproblemowe i mniej podatne na błędy procesy dzięki nowemu mobilnemu przepływowi pracy oraz nowe rozwiązanie do oznaczania pacjentów.
Aby umówić się na badanie należy zadzwonić pod numer 61 627 07 07. Do rejestracji niezbędny jest dokument tożsamości.
Tak, badanie tomografii komputerowej wymaga skierowania.
Na badanie należy zgłosić się z wcześniejszą dokumentacją medyczną badanej okolicy. Prosimy zabrać ze sobą wyniki poprzednich badań USG, TK, MR, wypisy szpitalne.
Wyniki badania należy odebrać osobiście, lub za pośrednictwem osoby trzeciej posiadającej upoważnienie pozostawione przez pacjenta w placówce Diagnostyki Obrazowej.
Aby umożliwić odebranie wyników badań osobie trzeciej, należy pobrać i wypełnić poniższe oświadczenie.
Ankieta przed badaniem tomografem.
Należy przyjść na czczo lub co najmniej 4-5 godzin po ostatnim posiłku. Należy zabrać ze sobą aktualne wyniki kreatyniny i TSH (wynik badania ważny jest 31 dni).
Jeżeli pacjent choruje na cukrzycę i jest leczony Metforminą, powinien odstawić lek na 48h przed i 48h po badaniu TK z kontrastem.
Pozostałe leki zażywane codziennie należy przyjąć zgodnie z zaleceniami lekarza popijając wodą niegazowaną.
Po zakończeniu badania w celu łatwiejszego wydalenia środka kontrastowego z organizmu zalecane jest spożywanie dużej ilości płynów – około 2-2,5 litra wody lub napojów niegazowanych ciągu następnych 24 godzin.
Prosimy o zgłoszenie się na badanie 30 minut wcześniej w celu wypełniania ankiety.
Na badanie należy przygotować się tak jak do badania tomografii z kontrastem (patrz powyżej). Do badania TK jamy brzusznej i miednicy należy zgłosić się godzinę przed ustalonym terminem badania i przynieść ze sobą 1,5 l niegazowanej wody.
Badanie do kontrastu nie wymaga specjalnego przygotowania.
Prosimy o zgłoszenie się na wizytę 30 minut wcześniej w celu wypełnienia ankiety.
Środek kontrastujący to substancja, której niewielka ilość jest podawana pacjentowi dożylnie w celu lepszego uwidocznienia niektórych struktur i narządów oraz odróżnienia patologii od stanu prawidłowego.
O użyciu kontrastu podczas badania decyduje lekarz kierujący na badanie, bądź lekarz radiolog, który jest w trakcie wykonywania badania.