Tomografia komputerowa

Na czym polega badanie tomografem komputerowym?

Badanie tomografii komputerowej (znane także pod nazwami TK, KT) jest badaniem wykorzystującym promienie rentgenowskie. Za pośrednictwem tomografu komputerowego, we wnętrzu którego znajduje się lampa emitująca promienie jonizujące, można badać warstwa po warstwie wnętrze ciała.

Najczęściej wykonywanym badaniem jest tomografia głowy (wnętrze czaszki), za pomocą tomografu bada się również klatkę piersiową i płuca, kręgosłup, a także jamę brzuszną i jej narządy. TK stosuje się także w diagnostyce poważnych urazów, gdzie niezbędna jest szybka i trafna diagnoza, a także w onkologii i chirurgii.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do badania ze względu na promienie jest ciąża – u kobiet ciężarnych wykonuje się ją tylko w sytuacji zagrożenia życia. Ważnym przeciwwskazaniem i informacją dla radiologa jest również uczulenie na jod, z którego cząsteczek składa się kontrast.

Poniżej znajdą Państwo informacje o tym, jak przygotować się do badania oraz najczęstsze pytania pacjentów dotyczące badania.

Tomografia komputerowa cennik

Ceny oraz zakres badań w pracowni tomografii znajdą Państwo w cenniku tomografii komputerowej.

Cennik Tomografia komputerowa Poznań

Tomograf Siemens Somatom Emotion

Oferujemy Państwu kompleksową diagnostykę oraz szeroki zakres badań tomograficznych wykonywanych za pomocą tomografu renomowanej marki SIEMENS SOMATOM EMOTION – jednego z najczęściej wykorzystywanych tego typu urządzeń na świecie.

Rozwiązanie CARE Dose4D umożliwia automatyczne dostosowanie dawki promieniowania do pacjenta. Ma to duże znaczenie szczególnie podczas badań pacjentów otyłych oraz dzieci. Zautomatyzowany system dozowania promieniowania pozwala na redukcję dawki promieni X nawet do 68%.

Tomograf wykorzystuje także technologię Ultra Fast Ceramic Detector, dzięki której możliwe jest uzyskanie wysokiej rozdzielczości obrazu przy jednoczesnym skróceniu czasu badania, a dzięki temu ich większej ilości. Szczegółowe odwzorowanie badanej okolicy anatomicznej umożliwia precyzyjną diagnozę.

Tomografia komputerowa badanie

Jak umówić się na badanie?

Jak ustalić termin badania?

Aby umówić się na badanie należy zadzwonić pod numer 61 627 07 07, bądź stawić się osobiście w naszej placówce w Poznaniu przy ul. Dąbrowskiego 77A (2 piętro). Do rejestracji niezbędny jest dokument tożsamości. Istnieje możliwość rejestracji poprzez e-mail.

Czy jest niezbędne skierowanie na badanie?

Tak, badanie tomografii komputerowej wymaga skierowania.

Jaką dokumentację medyczną zabrać?

Na badanie należy zgłosić się z wcześniejszą dokumentacją medyczną badanej okolicy. Prosimy zabrać ze sobą wyniki poprzednich badań USG, TK, MR, wypisy szpitalne.

Jak odebrać wynik badania?

Wyniki badania należy odebrać osobiście, lub za pośrednictwem osoby trzeciej posiadającej upoważnienie pozostawione przez pacjenta w placówce Diagnostyki Obrazowej.

Upoważnienie do odbioru wyników badania tomografii komputerowej dla osoby trzeciej

Aby umożliwić odebranie wyników badań osobie trzeciej, należy pobrać i wypełnić poniższe oświadczenie.

Ankieta przed badaniem

Ankieta przed badaniem tomografem.

Tomografia komputerowa Poznań badanie

Jak przygotować się do badania tomografem?

Badanie TK z kontrastem

Należy przyjść na czczo lub co najmniej 4-5 godzin po ostatnim posiłku. Należy zabrać ze sobą aktualne wyniki kreatyniny i TSH (wynik badania ważny jest 31 dni).

Leki i cukrzycy

Jeżeli pacjent choruje na cukrzycę i jest leczony Metforminą, powinien odstawić lek na 48h przed i 48h po badaniu TK z kontrastem.

Pozostałe leki zażywane codziennie należy przyjąć zgodnie z zaleceniami lekarza popijając wodą niegazowaną.

Po badaniu

Po zakończeniu badania w celu łatwiejszego wydalenia środka kontrastowego z organizmu zalecane jest spożywanie dużej ilości płynów – około 2-2,5 litra wody lub napojów niegazowanych ciągu następnych 24 godzin.

Prosimy o zgłoszenie się na badanie 30 minut wcześniej w celu wypełniania ankiety.

Tomografia komputerowa jamy brzusznej i miednicy

Na badanie należy przygotować się tak jak do badania tomografii z kontrastem (patrz powyżej). Do badania TK jamy brzusznej i miednicy należy zgłosić się godzinę przed ustalonym terminem badania i przynieść ze sobą 1,5 l niegazowanej wody.

Tomografia komputerowa bez kontrastu

Badanie do kontrastu nie wymaga specjalnego przygotowania.

Prosimy o zgłoszenie się na wizytę 30 minut wcześniej w celu wypełnienia ankiety.

Najczęstsze pytania pacjentów

Co to jest kontrast?

Środek kontrastujący to substancja, której niewielka ilość jest podawana pacjentowi dożylnie w celu lepszego uwidocznienia niektórych struktur i narządów oraz odróżnienia patologii od stanu prawidłowego.

Czy moje badanie powinno być przeprowadzone z użyciem kontrastu?

O użyciu kontrastu podczas badania decyduje lekarz kierujący na badanie, bądź lekarz radiolog, który jest w trakcie wykonywania badania.

Zaufali nam