RTG Poznań

Co to jest badanie RTG?

Badanie RTG (skrót od rentgen) to badanie radiologiczne wykorzystujące promienie rentgenowskie (promienie X) do wykonania prześwietlenia badanej części ciała, np. kręgosłupa, klatki piersiowej czy stawów.

Prześwietlenie wykorzystuje różnicę w pochłanianiu (absorpcji) promieni przez tkanki, w szczególności miękkie i twarde, dlatego doskonale nadaje się do badania:

  • kości w przypadku podejrzeń ich złamania,
  • kręgosłupa,
  • jamy brzusznej i jej narządów – diagnoza przyczyn niespecyficznych bólów brzucha,
  • klatki piersiowej i płuc – np. diagnoza zapalenia płuc, gruźlicy i zmian nowotworowych.

Badanie radiologiczne jest bezbolesne i bezinwazyjne i wykonywane jest bardzo szybko. Czas trwania to zaledwie kilka minut – pacjent w zależności od badanej części ciała przyjmuje odpowiednią pozycję i oczekuje na wyzwolenie promieni przez radiologa znajdującego się w odrębnym pomieszczeniu.

Przeciwwskazania

Głównym i bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania RTG jest ciąża – wykonuje się je tylko w wyjątkowych przypadkach. Nie zaleca się również częstszego wykonywania badania, niż 2 razy do roku.

RTG Cennik

Cennik wszystkich badań RTG znajdą Państwo pod adresem rtg poznań cennik.

Badanie Rentgen RTG Poznań
Badanie Rentgen RTG Poznań

Rentgen DEL MEDICAL

Badanie RTG wykonujemy z wykorzystaniem wysokiej klasy sprzętu firmy DEL MEDICAL.

Precyzja, innowacyjne rozwiązania, profesjonalna konstrukcja zapewniają pacjentowi bezpieczeństwo, a także zwiększają komfort w trakcie badania.

W badaniach RTG stosujemy detektor cyfrowy marki Samsung GR40CW, który wykorzystuje technologię S-VUETM. Zaletą detektora jest zmniejszenie dawki promieniowania, jaką otrzymuje pacjent podczas badania RTG.

RTG Poznań badanie

Jak umówić się na badanie rentgenem?

Jak ustalić termin badania?

Aby umówić się na wizytę należy zadzwonić pod numer 61 627 07 07, bądź osobiście w naszej placówce w Poznaniu przy ul. Dąbrowskiego 77A (2 piętro). Do rejestracji niezbędny jest dokument tożsamości. Istnieje możliwość rejestracji poprzez email.

Czy jest niezbędne skierowanie na badanie?

Tak, badanie RTG wymaga skierowania od lekarza.

Jaką dokumentację medyczną zabrać?

Na badanie należy zgłosić się z wcześniejszą dokumentacją medyczną badanej okolicy. Prosimy zabrać ze sobą wyniki poprzednich badań lub wypisy szpitalne. Osoby niepełnoletnie proszone są o zabranie książeczki zdrowia dziecka.

Jak odebrać wynik badania?

Wyniki badania należy odebrać osobiście, lub za pośrednictwem osoby trzeciej posiadającej upoważnienie pozostawione przez pacjenta w placówce Diagnostyki Obrazowej.

Upoważnienie do odbioru wyników badania USG dla osoby trzeciej

Aby umożliwić odebranie wyników badań osobie trzeciej, należy pobrać i wypełnić poniższe oświadczenie.

Jak przygotować się na badanie RTG?

Badanie RTG kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego

Na badanie RTG kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego należy przyjść na czczo lub co najmniej 5-6 godzin po posiłku. W dniu poprzedzającym badanie należy przyjąć Espumisan – 3 razy po 2 kapsułki oraz zachować dietę lekkostrawną. Odpowiednie przygotowanie gwarantuje wysoką jakość obrazu radiologicznego.

Pozostałe badania

Pozostałe badania RTG nie wymagają specjalnego przygotowania.

Zaufali nam