Za nami pierwsze, chłodne dni października. Z tego też powodu warto przypomnieć, że październik już od 1985 roku jest miesiącem świadomości nt. raka piersi. Drogie Panie – rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce, a najwięcej zachorowań wykrywa się u kobiet między 50 a 70 rokiem życia.
Profilaktyczne badania piersi należy jednak rozpocząć dużo wcześniej, już po 20 r.ż. Z tego względu należy wspomnieć, że istnieje wiele sposobów oraz dostępnych badań, które można wykorzystać przy profilaktyce nowotworu piersi.
UWAGA!
Przez cały miesiąc trwa u nas promocja przygotowana na potrzeby Pań – wszystkie pacjentki zapisane na badanie USG piersi do dnia 31.10 mogą skorzystać z następującej promocji:
- Badanie USG piersi –
180 zł150 zł! - Badanie USG piersi + densytometria szyjki kości udowej i kręgosłupa L1-L4 –
310 zł250 zł!
Rodzaje badań pełniących istotną rolę w rozpoznawaniu raka piersi:
- Samodzielne badanie piersi raz w miesiącu od 20 roku życia.
- Ultrasonografia (USG). Pełni istotna rolę w rozpoznaniu raka gruczołu piersiowego młodych kobiet (do 35 lat), u nich bowiem przeważa w piersiach tkanka gruczołowa. Metoda niezbędna dla prawidłowego wykonania biopsji i potwierdzenia ewentualnych zmian stwierdzonych badaniem palpacyjnym.
- Mammografia – kobiety powyżej 35 – 40 roku życia powinny wykonywać badanie mammograficzne co 2 lata, a powyżej 50 roku życia co rok.
- Rezonans magnetyczny piersi: coroczne wykonywanie rezonansu magnetycznego piersi wskazane jest u kobiet powyżej 30. roku życia, u których ryzyko zachorowania na raka piersi przekracza 20%; u kobiet o mniejszym ryzyku (> 15%) decyzja jest zawsze podejmowana indywidualnie.
- Badania laboratoryjne – morfologia, OB, fosfataza zasadowa, AspAT, LDH, kreatynina, markery nowotworowe, estrogeny, progesteron itp. Badania laboratoryjne nie są pomocne w rozpoznaniu nowotworu, służą do oceny rozległości i zaawansowania zmian.
- Badania radiologiczne – U każdej pacjentki należy wykonać RTG klatki piersiowej i kręgosłupa w odcinku lędźwiowym oraz miednicy.
- Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BAC) oraz biopsja gruboigłowa.
Stosunkowo niedawno, odsetek umieralności na raka piersi wynosił ponad 50%. Przyczyn można upatrywać w niskiej świadomości społeczeństwa, a tym samym późnego wykrywania choroby, braku edukacji i strachu przed badaniami. Epidemiolodzy potwierdzają, że procent umierających na raka piersi kobiet spada, ale kobiety wciąż często nie wiedzą, jak kontrolować swoje piersi, lekarze zaś unikają kierowania na rutynowe badania. Rak gruczołu piersiowego jest nowotworem o długiej fazie przedklinicznej, objawia się po latach utajonego wzrostu, (choć jak zwykle są wyjątki) najczęściej, gdy guz jest już dość duży lub są przerzuty. Drogie Panie – badajcie się!