
Obchodzony jest co roku 28 lipca, aby podnieść świadomość na temat wirusowego zapalenia wątroby, które powoduje zapalenie wątroby, a finalnie do ciężkiej choroby i raka wątroby.
Świat stoi obecnie w obliczu nowej epidemii niewyjaśnionych, ostrych infekcji wirusowych zapalenia wątroby, dotykających dzieci. WHO wraz z naukowcami i decydentami w dotkniętych krajach pracuje nad zrozumieniem przyczyny tej infekcji, która nie wydaje się należeć do żadnego ze znanych 5 typów wirusów zapalenia wątroby: A, B, C, D i E.
Ta nowa epidemia skupia się na tysiącach ostrych infekcji wirusowych zapalenia wątroby, które każdego roku występują u dzieci, młodzieży i dorosłych. Większość ostrych infekcji wirusowych zapalenia wątroby powoduje łagodną chorobę, a nawet pozostaje niewykryta, ale w niektórych przypadkach mogą prowadzić do komplikacji i być śmiertelne. Szacuje się, że w samym 2019 r. na całym świecie doszło do 78 000 zgonów z powodu powikłań ostrego zapalenia wątroby typu A do E.
Globalne wysiłki traktują priorytetowo eliminację zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu B, C i D. W przeciwieństwie do ostrego wirusowego zapalenia wątroby, te 3 infekcje powodują przewlekłe zapalenie wątroby, które trwa kilkadziesiąt lat i kończy się ponad milionem zgonów rocznie z powodu marskości i raka wątroby. Te 3 rodzaje przewlekłego zapalenia wątroby są odpowiedzialne za ponad 95% zgonów z powodu zapalenia wątroby. Chociaż dysponujemy wskazówkami i narzędziami do diagnozowania, leczenia i zapobiegania przewlekłemu wirusowemu zapaleniu wątroby, usługi te są często poza zasięgiem społeczności i czasami są dostępne tylko w centralizowanych/specjalistycznych szpitalach.
W Światowym Dniu Zapalenia Wątroby 2022 WHO podkreśla potrzebę zbliżenia opieki nad wirusowym zapaleniem wątroby do podstawowej opieki zdrowotnej i społeczności, aby ludzie mieli lepszy dostęp do leczenia i opieki, bez względu na rodzaj zapalenia wątroby.
Celem WHO jest wyeliminowanie zapalenia wątroby do 2030 roku. Aby to osiągnąć, WHO wzywa kraje do osiągnięcia określonych celów:
- Zmniejszenie liczby nowych zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu B i C o 90%;
- Zmniejszenie liczby zgonów związanych z zapaleniem wątroby z powodu marskości wątroby i raka o 65%;
- Upewnienie się, że co najmniej 90% osób z wirusem zapalenia wątroby typu B i C zostało zdiagnozowanych; oraz
- Co najmniej 80% uprawnionych otrzymuje odpowiednie leczenie.